donderdag 12 januari 2012

New Computer

Got a new computer today. She's a beauty; she has nice LED fans, 16 GB of RAM, an Intel i7 2600 and a GTX560.

Any ideas for a name?

Edit: This is her, btw.

zaterdag 7 januari 2012

Haribo Gummy Bears

Haribo is known for their gummy candy, especially the bears. They are incredibly tasty, but watch out: eating too many will make you sick. Not only are these tasty, they can be used to build many interesting and cool-looking structures (like here), and they can be ingredients for even tastier DIY snacks or alcoholic drinks, as seen here.

How much do they cost? A bag of gummy bears costs about a dollar where I live, and at approximately 40 gummy bears per bag, a gummy bear costs $0,025. They are definitely worth the price.


Aren't Mentos the best? Personally, I really like the mint and strawberry versions. They're just so good! The price is okay too. Let's calculate how much they cost.
One roll of Mentos costs me a dollar. Since there are fourteen Mentos in a roll, one Mento (yes, "Mento" is the singular form) will cost me just $0.07. Spectacularly cheap, right? 

Besides, you can combine mint Mentos with diet coke to create soda fountains.